Rose Muhando after Tanzanian government summoned her: I’m a lioness I don’t fear anything. I just hunt - Priority10News | Exclusive East Africa News,Entertainment And Technology
  • Breaking News

    Rose Muhando after Tanzanian government summoned her: I’m a lioness I don’t fear anything. I just hunt

    Rose Muhando after Tanzanian government summoned her: I'm a lioness I don't fear anything. I just hunt

    Tanzanian singer Rose Muhando is not afraid of what people will say or keep on saying after her recent controversial prayer session with pastor James Ng’ang’a.
    The singer has been summoned in Tanzania by authorities who said are now ready to give her help and also investigate her case in which she claimed her manager Nathan conned her.

    Nick name

    Muhando in a recent interview on YouTube explained that the allegations on her have made her stronger and she has even now nicknamed herself a lioness.
    “Kwa ajili ya uvumilivu wa mapio ninaopitia, shida ngumu, kuvumilia mambo magumu, na ujasiri nilionao, wakaamua kuniita simba wa kike. na hatunyamazi mpaka mungu anapokea utukufu. ndio tunateka nyavu kilindini. tuko hapa kibwezi kwa siku saba mfuulizo. Mpaka wameniita simba hata kama kikipita maana yake mimi siogopangi halafu siongei chochote kile.kazi yangu mimi kuwinda tu.” he said. 

    No comments

    Powered by Blogger.