“Ile sauti ni yangu lakini sikuenda kwa mganga” Hamisa Mobetto opens up about claims of witchcraft, confirms she broke up with Diamond - Priority10News | Exclusive East Africa News,Entertainment And Technology
  • Breaking News

    “Ile sauti ni yangu lakini sikuenda kwa mganga” Hamisa Mobetto opens up about claims of witchcraft, confirms she broke up with Diamond

    "Ile sauti ni yangu lakini sikuenda kwa mganga" Hamisa Mobetto opens up about claims of witchcraft, confirms she broke up with Diamond

    Sometimes in early September 2018, Diamond Platnumtz blasted Hamisa Mobetto for using witchcraft to lure him into marriage. He responded after a voice note of a secret recordings of Hamisa consulting a witch doctor was leaked online.

    Hamisa Mobetto has since come out to confirm that the voice in the audio was indeed hers. Speaking during an interview with Times FM, Hamisa explained that she was only consulting a Muslim cleric and not a witch doctor.
    “It’s very normal mtu kuenda kufanya dua kuomba kitu anachokitaka, sababu si ni mpenzi wako munapendana,” said Hamisa Mobetto.
    Diamond betrayed me
    Hamisa reveals that Diamond called her after the voice note leaked online, and that she explained everything to him. She was however shocked to hear Diamond condemning her for using witchcraft in an interview with Wasafi TV.
    “Then kesho yake nashangaa mtu anafanya interview kama ile, nkabaki nimeshangaa huyu ana tatizo gani? Nikasema ata kama umeachana na mtu haimanishi kwamba labda ukimchafua hivyo labda hatatongozwa, no. Kuna wanaume wengi kweli wanapenda kurogwa yani. My ex wangu wengi wanapiga simu baby niroge baby tupendane,” said Hamisa.
    Hamisa Mobetto and Times FM presenter who interviewed her
    Blocked Diamond
    Hamisa reveals that Diamond contacted her again after the explosive interview on Wasafi TV where he blasted her. She says that Diamond wanted her to bring over their son Dylan, but she thought he was only being silly and she decided to delete his photos from Dylan’s Instagram account and blocked him altogether.
    “Then baada ya kufanya interview kesho yake anaomba mtoto, nikamwambia wewe umechanganyikiwa, umeenda umehakikisha you have proved to the world upande mgani umesimama, you have painted a picture that shows me am the bad guy. So if am the bad guy why nkupee mtoto wangu kwa saa hivi, why are you even texting me right now. Ile interview yake mimi sikukasirika, hii ndo ilinitia kera sababu ushagundua kwamba umeharibu sasa inabidi umtumie mtoto wetu kujisafisha, na hapo ndo nikafuta picha na nikamblock.”

    No comments

    Post Bottom Ad

    Powered by Blogger.