Irony as Kanumba’s father celebrates Lulu’s release from prison while his mother is gripped by sadness - Priority10News | Exclusive East Africa News,Entertainment And Technology
  • Breaking News

    Irony as Kanumba’s father celebrates Lulu’s release from prison while his mother is gripped by sadness

    Irony as Kanumba's father celebrates Lulu's release from prison while his mother is gripped by sadness

    Steven Kanumba’s family has expressed mixed reactions to the release of Elizabeth Michael Lulu – the woman who was convicted for the death of their kin.
    Lulu was released from prison on Saturday May 12th 2018. The Bongo actress will now serve the remainder of her sentence out of prison under supervision from the probation service.
    Kanumba’s mom Flora Mtegoa expressed disapproval of Lulu’s release from prison. Mama Kanumba says the state should have let her serve at least a year in prison, she says her release has saddened her.
    Kanumba's mom Flora Mtegoa
    Kanumba’s mom Flora Mtegoa
    Nothing changes
    Kanumba’s father Charles Kusekwa Kanumba is however pleased that Lulu is out of prison. Mr Kusekwa claims that even if Lulu was to serve 100 years nothing would change since they have already lost their son.
    “Kila kitu hapa duniani hupangwa na Mungu na kila kinachotokea ni mapenzi yake, siwezi kulaumu kwa nini Lulu ametoka bali nimefurahi kwa sababu hata angefungwa miaka mia moja, Kanumba tayari alishafariki dunia, hawezi kurudi duniani. Silaumu kwa sababu mimi ni mcha Mungu hivyo Mungu ndiye amesema suala hilo lifikie tamati kwa namna hiyo, wanaopinga na kusema siyo haki, hayo ni mawazo yao maana kama ni kifo cha mwanangu kiliniuma sana, lakini sasa siwezi kumlazimisha Mungu afanye mimi binadamu ninavyotaka maana hata neno lake linatufundisha kwamba tusamehe,” Charles Kusekwa told Global publishers.
    Kanumba’s wife
    Kanumba’s father also claims that Lulu is his late son’s wife as long as Sukuma custom and traditions are concerned. He says he is happy Lulu is finally free because she can now attend to her husband’s grave.
    “Kwa mila za kabila letu la Kisukuma ni kwamba, Lulu alitambulika kama mke wa Kanumba maana hakuna mwanamke mwingine tunayemfahamu sisi hivyo natamani angeachiwa huru kabisa asiwe na kifungo cha nje na aende tu kufagilia kaburi la mumewe Kanumba na hapo atakuwa amemaliza na kuwa huru,” said Kanumba’s father.

    No comments

    Post Bottom Ad

    Powered by Blogger.